Mikołajki
Długo oczekiwany wyjazd edukacyjny na Mazury został zrealizowany w dniach od 05 do 10.07.2022 r. Przybyliśmy do Mikołajek usytuowanych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w samym centrum europejskiego szlaku wodnego o długości 150 km. Ze względu na swe malownicze położenie Mikołajki nazywane są Perłą Mazur lub Mazurską Wenecją. Bogata historia Mazur pozostawiła po sobie wiele materialnych pamiątek i to jest naszym celem. Zapoznanie się z bogatą historią tego pięknego turystycznego regionu i jego naturalnym pięknem.
Święta Lipka
W drugim dniu, podróżując do Świętej Lipki, możemy podziwiać barokowe kapliczki drogi różańcowej, Sanktuarium Maryjne znajduje się w miejscu poprzednio istniejących dwóch kaplic — pierwszej z ok.1400 r. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Koncert wykonany na barokowych organach z ruchomymi figurkami przenosi nas w świat barwnych i tajemniczych dźwięków.
Reszel
Reszel to malownicze miasteczko z urokliwymi uliczkami. Ceglany most pełniący funkcję akweduktu, Kościół św. Piotra i Pawła i piękna bryła zamku mówią o bogatej i ciekawej historii Warmii.
Kętrzyn
Kętrzyn powiatowe miasto o bogatej historii sięgającej średniowiecza. XIV wieczny krzyżacki zamek wybudowany w stylu gotyckim jest jednym z cenniejszych zabytków Mazur, a Bazylika kolegiacka św. Jerzego jest najlepiej zachowanym kościołem obronnym.
Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami, ale również największa polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera. Kanclerz Rzeszy spędził w kwaterze 800 dni i tu były podejmowane kluczowe decyzje przy zarządzaniu niemiecką machiną wojenną, tu także miał miejsce zamach na Hitlera. Dzisiejsza atrakcja turystyczna przypomina nam o kilkuletniej historii wojennej.
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen w Giżycku to największy zabytek na Mazurach i ważny obiekt strategiczny wybudowany w kształcie gwiazdy. Stacja gołębi pocztowych pełniła ważną funkcję w czasie I wojny światowej, dzięki ptakom szybko docierały przesyłki pocztowe. W czasie II wojny światowej w twierdzy znajdował się szpital polowy i laboratorium oceniające żywność dostarczaną do Wilczego szańca. To była lekcja historii w plenerze.
Mrągowo
Trzeci dzień naszej edukacyjnej podróży. Dzisiaj na naszej mapie Mrągowo i amfiteatr położony nad jeziorem Czos. To tutaj co roku odbywają się różne imprezy kulturalne. Amfiteatr jest jednym z najsłynniejszych amfiteatrów w Polsce, a Mrągowo dzięki Piknik Country jest zwane polskim Nashville.
Muzeum Regionalne w Pieckach
Muzeum Regionalne w Pieckach zawiera unikatową kolekcję glinianych figurek – dzieł rzeźbiarki Władysławy Prucnal. Poznaliśmy codzienne życie mazurskiej wsi przedstawione w glinianych scenkach.
Spływ Krutynią
Jest jedną z najciekawszych atrakcji dzisiejszego dnia. Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Szlak kajakowy płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny. W ciszy i skupieniu możemy podziwiać piękną przyrodę, chłonąć zapach lasu, obserwować zwierzęta. To niezapomniane przeżycie, które chce się powtórzyć.
Przejażdżka wozami po Puszczy Piskiej
Stanowi nie lada atrakcję. Zróżnicowane i malownicze tereny Puszczy Piskiej zachwycają bogactwem natury, zachowując wiele ze swej pierwotnej dzikości. Ten największy kompleks leśny na Mazurach jest drugim co do wielkości w Europie.
Staroobrzędowcy
Pojawili się na Mazurach w 1830 roku i założyli wieś Wojnowo.Na ogrodzony teren klasztorny prowadzi brama. W domu modlitwy możemy podziwiać cenne ikony i piękny żyrandol. Obecnie klasztor jest w rękach prywatnych. Można wynająć pokoje noclegowe, zaznajomić się z historią i spędzić czas rozkoszując się pięknem mazurskiej przyrody.
Pranie
Konstanty Ildefons Gałczyński mieszkał i tworzył w Leśniczówce Pranie położonej w Puszczy Piskiej.
„…Psy nad jeziorem szczekają, może wydrę pochwycą.
Piszę wiersze na piasku, pióro maczając w księżycu.
Ech, hałasuje deszcz! Trawa deszczowi rada.
Szczęśliwy, szczęśliwy deszcz, bo się może wypadać….”
Galindia
Kraina historycznego plemienia Galindów jest położona u ujścia Krutyni do Wielkich Jezior Mazurskich. Otoczony lasem park rozrywki inspirowany jest historią plemienia bałtyckiego zamieszkującego tereny Mazur około V wieku p.n.e.
Biesiada
Nadszedł 4 dzień naszego pobytu. Poznaliśmy niesamowitą historię Mazur, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Dzisiaj nadszedł czas na spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Mikołajskiego Uniwersytetu III Wieku. „Chata Skrzata” położona w miejscowości Zewłągi wśród mazurskich lasów jest miejscem spotkania słuchaczy obu uniwersytetów. Rozmowy, zabawy trwały do późnych godzin wieczornych.Czas biesiady to nie tylko miłe chwile spędzone z mieszkańcami Mazur, ale zachęta do następnego spotkania integracyjnego.
Rejs do Rynu
Dzisiaj przed nami rejs wycieczkowy statkiem na trasie Mikołajki – Ryn i zwiedzanie zamku krzyżackiego. Pełen widokowych wrażeń rejs odbywa się po północnej części najdłuższej rynny jeziorowej w Polsce. Zatrzymaliśmy się u podnóża zamku w Rynie drugiego co do wielkości zamku krzyżackiego w Polsce. Bogata historia, oryginalne wnętrza, gotyckie portale i sklepienia, zbiory elementów uzbrojenia to tylko niektóre atrakcje zamku.
Rejs statkiem Chopin
Ostatni dzień naszego pobytu na Mazurach. Dzisiaj rejs statkiem Chopin – największym polskim żaglowcem śródlądowym. Wszystkie elementy są wykonane z tradycyjnych i oryginalnych materiałów, co stwarza wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Rejs był wieńczeniem naszego pobytu i przyniósł wiele wrażeń. Mazury to raj nie tylko dla żeglarzy, ale i jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju z historią ukrytą wśród lasów i jezior. Po rejsie wracamy do Cieszyna. Do zobaczenia
Krystyna Szczotka