Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, oddział w Cieszynie zapraszają na wykład otwarty prof. Jarosława Źrałki (Uniwersytet Jagielloński) pod tytułem: Na styku dwóch światów. Konkwista Ameryki Środkowej i malowidła Majów Ixil z Gwatemali.
Termin: 19 marca, godz. 11.00;
miejsce: Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, ul. Bielska 62,
budynek B (główny), sala konferencyjna
krótko na temat wykładu:
W latach 2015-2023 grupa polskich naukowców miała okazję dokumentować bardzo rzadkie malowidła ścienne znajdujące się w prywatnych domach Majów z grupy Ixil w Gwatemali. Stanowią one wyjątkowo rzadki przykład sztuki malarskiej okresu kolonialnego Ameryki Łacińskiej ze względu na swoją lokalizację oraz tematykę. Malowidła i domy możemy powiązać z bractwami religijnymi zwanymi cofradias, które po konkwiście Ameryki były zakładane przez Hiszpanów w różnych częściach Ameryki Środkowej i Południowej. Pomimo tego, że cofradias były tworami hiszpańskimi sprawującymi kult nad świętymi Kościoła Katolickiego, to stały się one także instytucjami, które zachowały wiele elementów rodzimej kultury i wierzeń wywodzących się z czasów przedhiszpańskich.
Prowadzący:
Dr hab. Jarosław Źrałka, profesor w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w archeologii i sztuce Mezoameryki, ze szczególnym uwzględnieniem kultury Majów. Jego zainteresowania badawcze obejmują początki osadnictwa Majów, okres schyłkowy klasycznej cywilizacji Majów (IX-X w. n.e.), ikonografię Majów oraz graffiti w starożytnych cywilizacjach. Od 2011 roku prowadzi prace badawcze w Chajul w Gwatemali, gdzie wraz z międzynarodowym zespołem dokumentuje i konserwuje unikatowe malowidła z okresu kolonialnego. Od lat kieruje również badaniami archeologicznymi w Nakum – jednym z ważnych ośrodków cywilizacji Majów, gdzie odkrył liczne struktury architektoniczne oraz grobowce. Pełni także funkcję opiekuna Koła Naukowego Studentów Archeologii UJ, wspierając młodych badaczy w ich działalności naukowej.
Zgłoszenia: beata.monka@us.edu.pl